Pozornie odpowiedz na to pytanie wydaje się dosyć prosta, w końcu na rynku istnieje dużo programów do doboru tłumików hałasu wielu producentów, a jednak pytanie jest bardziej złożone niż się wydaje. Dlaczego?, dlatego, że żaden z programów do doboru tłumika nie odpowiada na istotne z punktu widzenia projektanta HVAC/MEP pytanie, a mianowiecie, jaki poziom hałasu ustali się w pomieszczeniu!. Dzięki dostępnym programom doboru tłumików, otrzymujemy jedynie odpowiedz na pytanie o ile dB, zostanie zredukowany hałas za danym źródłem hałasu, co z punktu widzenia projektanta w zasadzie nie wiele daje.
Jedynym sposobem aby odpowiedzieć na to pytanie to wykonanie obliczeń, uwzględniających nie tylko źródło hałasu i tłumik hałasu, ale również wpływ tłumienia hałasu przez instalację oraz wpływ propogacji hałasu w samym pomieszczenieniu, ponieważ inaczej będzie "słychać" ten sam nawiewnik w pomieszczeniu dobrze wytłumionym o dużej kubaturze, niż w pomieszczeniu surowym o niewielkiej kubaturze.
Jak zatem wykonać to prawidłowo? Np. można wykorzystać do tego celu moduł KSC oraz KOA programu IX-CHART.
Dzięki KSC, możemy wykonać poza obliczeniami hydraulicznymi instalacji również obliczenia tłumienności samej instalacji. Jeśli potrzebujesz wcześniej zaczerpnąć dodatkowej wiedzy na temat pojęć związanych z akustyką zapraszam cię do przeczytania artykułu pod linkiem: Akustyka w HVAC - czyli co trzeba wiedzieć o hałasie Poniżej zamieściłem prosty przykład obliczeniowy przedstawiający krok po kroku jak można to zrobić w programie IX-CHART :
Załóżmy wentylowane pomieszczenie z wydajnością 300m3/h, o wymiarach LxWxH=6x6x3,5m i kubaturze V=126m3. Pomieszczenie to typowy przedstaiciel pomieszczenia biurowego charakteryzującu się współczynnikiem pochłaniania dzwięku alfa=0,15, czyli pomieszczenie z wykładziną oraz meblami
Nawiewnik umieszczony będzie centralnie w pomieszczeniu i charakteryzować się będzie następującymi parametrami akustycznymi (poniższy dobór pochodzi np. z programu Easy Product Finder 2 firmy Trox):
oraz następującym współczynnikiem kierunkowym propoagacji dzwięku zależnym od lokalizacji nawiewnika w pomieszczeniu:
Wentylator kanałowy o wydajności 300m3/h i spadkowi ciśnienia 150Pa. Na potrzeby przykładu zastosowałem wentylator typu RM 160/650EC firmy Harmann charakteryzujący się następującymi parametrami akustycznymi:
Pamiętajcie - W odniesieniu do urządzeń, interesuje nas zawsze POZIOM MOCY AKUSTYCZNEJ Lw(A) lub Lw, a nie ciśnienia akustycznego, ponieważ w przypadku poziomu ciśnienia akustycznego Lp(A) producent urządzenia dokonał już pewnych założeń dotyczących tłuumienności pomieszczenia itp. w każdym przypadku może dawać inne rezultaty. Poziom ciśnienia akustycznego interesuje nas tylko w odniesieniu do użytkownika pomieszczenia i finalnie o ten poziom nam chodzi, ale aby tam dotrzeć, kierujemy się poziomami mocy akustycznej! Jeśli wentylator znajduje się poza pomieszczeniem, nie musimy uwzględniać hałasu przez obudowę wentylatora i skupić się tylko na emisji hałasu przez WYLOT z wentylatora, z racji że wykonujemy obliczenia do pomieszczenia i nie interesuje nas w tym przypadku hałas w kierunku czerpni.
Tłumik hałasu
Przewody wentylacyjne Tu mamy tylko 10m przewodu wentylacyjnego okrągłego, i 1,5m fragment flexa.
Zatem do dzieła - mając już wszystkie parametry i założenia, uruchamiamy moduł KSC programu IX-CHART i wprowadzamy wszystkie dane:
1. wentylator:
2. tłumik
3. Przewody wentylacyjne:
4. Nawiewnik:
W ten sposób otrzymaliśmy wyniki w postaci tabeli, które możemy przekopiować do KOA
W KOA wystarczy kliknąć w obliczenia i wynik gotowy - w odległości 2m od nawiewnika poziom ciśnienia akustycznego wyniesie Lp(A) 29,5dB(A), co można uznać za wynik dobry.
OK, a co by było gdyby tłumika nie było? Cóż sprawdzmy to. Usuwam wszystkie wartości dotyczące tłumienności tłumika hałasu oraz szumy własne i otrzymuję wyniki:
Wynik to Lp(A)=39,2dB(A) Czyli nasz tłumik zredukował poziom hałasu o 9,7dB(A) i dopiero to jest odpowiedz na pytanie czy tłumik został dobrany prawidłowo. W naszym przypadku tak, jednak gdyby zmienić coś w pomieszczeniu (kubaturę, współczynnik pochłaniania itd.) wynik mógł by być zgoła inny, i tłumik trzeba było by zmienić Jak widać z użyciem programu IX-CHART jest to dostć proste, ale wymaga czasu.
Zapraszam Cię drogi czytelniku do pobrania programu i samodzielnej ekploracji narzędzia.
Jeśli dodatkowo chciał byś się odwdzięczyć mi za przekazaną wiedzę i chcesz aby ten portal się rozwijał dalej esz postawić mi kawkę, za co będę bardzo wdzięczny :)
Comments